Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је да је Република Србија данас по први пут на међународном тржишту емитовала одрживе обвезнице (ЕСГ), чиме је прикупљено 1,5 милијарди долара за финансирање одрживог развоја, зелених пројеката и пројеката којима се подстиче друштвена одговорност.
Мали је оценио да је велико интересовање инвеститора најбољи показатељ да је економија Србије стабилна и да наставља да расте.
Први потпредседник Владе је рекао да је Србија у првом кварталу ове године остварила стопу раста од 4,7 одсто, и жеља нам је да даље наставимо да остварујемо овако високе стопе раста како бисмо успешно спровели план “Скок у будућност – Србија 2027“, који обухвата 323 пројекта у целој Србији.
При томе, у потпуности задржавамо макроекономску стабилност, с обзиром на то да нам је удео јавног дуга у БДП-у 47,6 одсто, што је далеко испод нивоа задужености еврозоне која износи 89 одсто БДП-а, напоменуо је први потпредседник Владе.
Он је навео да ћемо са овим прикупљеним средствима на рачуну буџета имати приближно 5,4 милијарди евра, што грађанима Србије даје сигурност, а нама велику резерву, не само да спроведемо пројекте које смо дефинисали, него и да будемо способни да реагујемо у случају неке нове светске кризе.
Мали је додао да када бисмо, хипотетички, сав новац на рачуну искористили за враћање дуга, удео јавног дуга у БДП-у био би 45,6 одсто.
Први потпредседник Владе је рекао да је Србија једина земља ван Европске уније и испод нивоа инвестиционог рејтинга која је издала социјално одрживу обвезницу.
Претходно су то учиниле Румунија, Мађарска и Словенија, које су чланице ЕУ и имају инвестициони рејтинг, навео је први потпредседник Владе.
Он је додао да је издавање овакве обвезнице важан сигнал за инвеститоре да смо посвећени пројектима који имају социјалну компоненту, а са друге стране имаћемо конкретне бенефите за грађане.
Мали је указао на то да када је реч о конкретним пројектима, ту је помоћ од 20.000 евра за куповину првог стана или куће за родитеље који добију дете у текућој години, затим пројекат који се тиче куповине сеоских кућа са окосницом, као и пројекат „Моја прва плата“.
Имамо и повећање буџета за лечење ретких болести, за завршетак и опремање болница и изградњу Центра за рани развој деце и инклузију, истакао је Мали.
Према његовим речима, када је реч о образовању, ту је и индивидуална подршка студентима, развој ИТ инфраструктуре у образовним установама, изградња тренинг центра у Старој Пазови и Врању.
Показујемо посвећеност и бригу према онима којима је то најпотребније, и тиме се стављамо у ранг најразвијенијих земаља, јер бринемо о најрањивијима, рекао је Мали.
Први потпредседник Владе је додао да када је реч о зеленој компоненти, да су ту пројекти попут изградње београдског метроа, пруге Београд – Будимпешта, пројекти везани за рециклажу, побољшање енергетске ефикасности и други.
Он је нагласио да је Србија већ послала важан сигнал инвеститорима када је 2021. године издала прве зелене обвезнице.
Мали је навео да је ово прва српска доларска обвезница за одрживи развој која обухвата инвеститоре који раније нису имали прилике да инвестирају у овај сектор у доларима, што је искорак даље на тржишту капитала након што смо 2021. године први у региону емитовали зелене обвезнице.
Први потпредседник Владе је напоменуо да се прате светски трендови развијених земаља са инвестиционим рејтингом и тиме показујемо да смо апсолутно и сами спремни за тај следећи корак.
Он је рекао да су обвезнице рочности 10 година емитоване по купонској стопи од шест одсто у доларима, а да је након своп трансакције обезбеђена камата од 4,754 одсто, при чему је остварена уштеда од скоро 1 одсто у односу на то да су обвезнице емитоване у еврима.
Мали је указао на то да смо током данашње аукције успели да смањимо цену од иницијалне стопе за 40 базних поена што је више него земље у региону, које су пре Србије изашле на тржиште капитала, а укупна тражња инвеститора је износила чак 6,5 милијарди долара.
Први потпредседник Владе је истакао да нам то показује да смо у добром тренутку изашли на међународно тржиште капитала јер су ово године када је новац скуп и додао да су светске економске нестабилности подигле цене на светском тржишту и сада је најтеже доћи до јефтиних извора финансирања пројеката.
Србија то успева уз добро управљање и позиционирање на том тржишту, рекао је први потпредседник Владе.
Он је навео пример Румуније која има инвестициони кредитни рејтинг и већ 20 година је пуноправна чланица ЕУ, а прошле недеље се задужила по каматној стопи од 5,25 одсто на период који је краћи за две године у односу на период новог задужења Србије.
Мали је истакао да је интересовање светских инвеститора за српске хартије од вредности у сталном порасту, те да је то значајно признање Србији имајући у виду да су рејтинг агенције само пре неколико дана снизиле дугорочни кредитни рејтинг скупу земаља из Европске уније.
Први потпредседник Владе је рекао да на другој страни, рејтинг агенција „S&P“ истиче снажне макроекономске резултате које постиже Србија, истичући очекивања континуираног поправљања резултата из домена фискалне политике.
Нама је успех ове емисије још једна међународна потврда да водимо добру економску политику која нам даје кредибилитет у свету међународних финансијских инвеститора и институција. Остајемо на путу даљег развоја, за Србију имамо велике планове и они су у потпуности оствариви, поручио је први потпредседник Владе.
Он је додао да доминантни услови на међународном тржишту капитала емпиријски показају да би потенцијална обвезница у евро валути резултирала у повећаној премији за нова издања, што имплицира већу камату и самим тим скупље задужење.
Прва ЕСГ доларска обвезница је значајно максимизирала потражњу на међународном тржишту капитала с обзиром на шири опсег инвеститора, те таква потражња доводи до конкурентнијег приноса као и целукопног трошка задуживања, објаснио је он.
Мали је рекао и да је доминантност доларске обвезнице на међународном тржишту капитала видљива на примерима држава са подручја ширег региона које су издале доларске обвезнице, попут Мађарске која је издала седам транши доларских обвезница у износу од 7,7 милијарди долара, наспрам само две евро транше у износу од 3,25 милијарди евра.
Такође, први потпредседник Владе је навео пример Пољске која је успешно реализовала доларско издање од укупно пет милијарди долара у 2023. години, Румуније која је реализовала седам транши доларских обвезница са укупним обимом од осам милијарди долара за период 2023-2024, Црне Горе која је реализовала доларско издање од 750 милиона долара у 2024. години, као и Словеније која је издала доларску обвезницу у износу од једне милијарде долара у септембру 2023. године.
Одрживе обвезнице су врста дужничких хартија од вредности код којих се средства користе искључиво за финансирање или рефинансирање постојећих, будућих или ранијих зелених и социјално одрживих пројеката.